DUCHOVIA / DIBBUK / IBBUR

Sú entity duchovnej podstaty, ktoré nemôžu byť inkarnované, tj. nikdy sa nemôžu dostať do hmotného tela, narozdiel od ľudských duchov. Ľudský duch má v tele obrovskú výsadu. Keď bol stvorený na obraz Boží, podmienkou tejto podobnosti je práve telo, lebo len skrze telo sa môžeme Bohu pripodobniť a “tvoriť”. Žiadna iná duchovná bytosť, žiadny iný duch, nie je schopný tvoriť, pretože nemá hmotné telo. Preto sa títo duchovia tak veľmi snažia s nami spojiť a ovplyvňovať nás na svoju predstavu, lebo len skrze nás môžu ovplyvňovať a meniť svet. Schopnosť dostať sa k nám majú vtedy, keď sme z nejakého dôvodu duševne oslabení. Stačí, keď sa v živote v niečom sklameme, stratíme pri tom veľa energie z nášho psychického tela a práve vtedy majú títo duchovia ľahký predpoklad sa k nám akoby prisať a vtedy začnú tvarovať naše názory podľa svojich. Môžu ovplyvniť v takýchto situáciách naše myslenie, vieru i činy. Predstavujú sa ako svätí, anjeli, Boh, Vyššie Ja – podľa toho, čomu dotyčný predtým veril. Predstavujú sa rôznymi menami, odievajú sa krásnym zovňajškom, len aby ich ľudský duch vypočul a podľa možnosti aj vyplnil ich priania, lebo len skrze ľudí môžu zhmotňovať nehmotné z ich predstáv. Chcú tvoriť, lebo táto schopnosť im nebola daná. Podpichujú človeka na citlivých miestach, posilňujú ich slabosti a pod. Môžu navádzať k nerestiam, alkoholu, drogám…kabala ich nazýva termínom dibbuk. Ich pozitívnejšiu formu ibbur. Ani jedno ani druhé nie je dobré, lebo človek vtedy nerozhoduje sám za seba, v druhom prípade ale preto, že nie je ešte dosť vyvinutý, podobne ako dieťa.

Dibbuk je inými slovami posadnutie zlým duchom. Zlý duch nevojde vtedy doslova do tela, tak ako keď sa inkarnuje duša, ale len “postáva” v blízkosti človeka a zasahuje do jeho myslenia. Niekedy je jeho zásah nenápadný, človek si prítomnosť ducha neuvedomuje, ale jeho život vykazuje určité odchýlky – zlozvyky, neresti apod. Inokedy si človek uvedomuje minimálne akýsi zásah do svojho života, ktorý nedokáže ovplyvniť, ale cíti, že niekto nad jeho osudom rozhoduje. Inokedy si je vedomý priamo komunikácie s duchom. Niektorí ľudia kvôli tomu vyhľadajú odbornú pomoc a končia na psychiatrických  liekoch, iní, znalí v duchovných náukách si nájdu spôsob ako s tým úspešne bojovať.

Ibbur je podľa tradície spravidla kontakt s dušou duchovného učiteľa, ale môže ním byť aj príbuzný, alebo priateľ. Z tohto pohľadu je ťažké posúdiť, či je jeho prítomnosť pomocou, lebo niekedy sa to tak môže javiť, alebo blokádou slobody voľby. Často však duchovia vo väzbe ibbur sa pri tele dotyčného zdržiavajú len v čase kým treba pomáhať a po splnení úlohy odchádzajú.

Stáva sa však, že sa aj dibbuk vydáva za ibbur, aby zmiatol a postihnutého človeka využil vo svoj prospech.  Vtedy bude človeku aj pomáhať v sebazaprení, len aby odviedol pozornosť od skutočnosti, aby človek prestal byť ostražitý, začal mu dôverovať a potom, keď to ten najmenej čaká, zvedie ho z cesty na tú svoju. Človek zažije sklamanie, pritiahne k sebe ešte viac dibbuka, prípadne ďalších (nie je výnimka posadnutosti i viacerými duchmi) a psychika dotyčného človeka sa dostáva do zložitých situácií.        Ak sa človek dokáže brániť, má vyhraté, ak nie, nastáva vážny problém.

O rozlišovaní medzi dobrými a zlými duchmi pojednávam v ďalšom článku.

– Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s