ČO JE TO ZLO

Dobro a Zlo sú len dve rôzne potencie jednej a tej istej veci. Deň a noc, Mokré a suché, Muž a žena, Dobro a Zlo… – ani bez jedného, ani bez druhého nie je možný život. “Zlo” sa len vo svojich extrémoch stáva naozaj zlom.

V noci sa nič neurodí, bez noci a spánku by sme ale zomreli.

Premrštené mužské ego ubližuje ženám, premrštená ženská pasivita blokuje vývoj.

Povodeň zabíja, sucho tiež.

Vo vzájomnej rovnováhe, ale funguje všetko tak, ako má.

Zlo je len odpad po dobre (Aivanhov). Tak, ako keď maľujeme byt. Tvoríme dobro, ale vznikne aj špina, ktorú potom treba poupratovať a ktorá by nevznikla, keby sme sa nepustili do maľovania – do dobra. Preto aj Boh vidí zlo ako určitý odpad po konaní človeka, ktoré tak jednducho musí byť…Nesmie zasahovať, musí stáť akoby bokom. Stáť v Temnote. A to aj vtedy, keď trpia nevinní.

Predstavte si lietadlo, ktoré vezie len spravodlivých ľudí. Niečo sa pokazí a lietadlo začne padať. Všetci zomrú. A pozostalí si kladú otázku, prečo Boh nezasiahol, keď na palube nebol nikto, kto by si bol zaslúžil taký strašný osud. A ako mal zasiahnuť? Mal zabrániť pádu. Ako? Veď to by musel narušiť fyzikálne zákony, zákony gravitácie, zákony akcie – reakcie, zákony kauzality…a čo by sa stalo? Lietadlo by síce nespadlo, ale na Zemi by tým skončil život! Ak by prestala čo i len na chvíľu fungovať gravitácia, všetko by vyletelo do vesmíru. Počnúc atmosférou, cez nás a končiac celou Zemou. Rozpadla by sa na prach a jeho jemné čiastočky by leteli vesmírom…Pomohol by nám tým? Nie. Už by nebolo kde žiť. Už by nežil nikto. A tak je to so všetkým.

Existencia dobra a zla je podmienkou našeho života, či sa nám to páči, alebo nie. Keď sa nám stane niečo zlé, máme právo byť smutní, máme právo plakať, zúriť, aj prestať veriť vo všetko, v čo sme verili dovtedy. Máme dokonca právo prestať veriť v dobrotivého Boha. Ale potom, keď nás ten najhorší smútok prejde, by sme si mali namiesto otázky, prečo to postihlo práve nás, klásť otázku: Čo teraz? Čo s tým ďalej urobím? Ako zmiernim následky? Dokážem situáciu nejak využiť? (H.Kushner).

Nemali by sme Bohu vyčítať zlo a zlý svet, aj keď nás Sklamal a my sme zlomení. Bez duality to nejde, aj keď nám to niekedy veľmi ubližuje.

Poznať niečo, značí vedieť rozlíšiť medzi dvomi variantami. Je to analógia voľby medzi dobrom a zlom. Je to zovšeobecnené poznanie, ale tvorí základ akéhosi diania vo svete.

Niekomu sa môže zdať paradoxné, že aj “zlo” pochádza od Boha.  Ak však ZLO nebudeme chápať výlučne ako “zlo”, ale ako dipól k dobru, niečo ako opak, pochopíme, že opak vlastne nie je zlý, je len opačný. Podobne ako sucho-mokro, muž-žena…dobro-zlo. Až ľudia personifikovali dipól “zlo” do kvázi negatívnej polohy. Z pohľadu Boha je to vždy len protiklad.

Niekto z Vás, kto rieši problém zla vo svojom živote, možno teraz namietne, že mi je ľahko moralizovať, keď mi je relatívne dobre. Viem to, lebo to isté som si myslela aj ja, keď som v krízových situáciách študovala literatúru o teodícii a s pohŕdaním sledovala dianie okolo seba, mysliac si :”Mať tak vaše problémy!”. Bolo to ťažké, lebo som nevidela žiadnu nádej, ani riešenie. A stále to riešenie nemám. Musela som nájsť svoju cestu, naučiť sa s tým žiť, bez toho, aby som obviňovala Boha, alebo seba, alebo všetko okolo seba.

Prosto sú určité veci, ktoré vnímame ako ZLO, ale je to len iná polarita toho, čo sme pôvodne chceli. Iná polarita! Aj Boh to tak vidí. Preto nezasahuje. Nie vždy je to ľahké. Sú okamihy, kedy to veľmi bolí, ale nedokážeme to ovplyvniť, ani zmeniť. Musíme to len prijať. Ak prijmeme aj ZLO, dá sa pochopiť, že je to len iná podoba určitého stavu, ktorý môže ronako tak v inej situácii nabrať podobu DOBRA. Uvediem Vám príklad:

Pri autohavárii zomrú dvaja muži. Jeden z nich bol vzorný milujúci manžel. Jeho manželka sa po jeho smrti nervovo zrútila. Bez mihnutia oka túto udalosť vyhodnotíme ako ZLO, ktoré sa jej stalo.

Ten druhý muž konal na svojej manželke už roky domáce násilie. Ubližoval jej mnohorakým spôsobom, až ju ľudsky úplne ponížil. Nedokázala sa mu vzoprieť. Pre ňu sa stala jeho smrť VYKÚPENÍM! Z jej pohľadu sa stalo DOBRO a aj mnohí druhí by to tak vnímali.

Samotná autonehoda je len FYZIKÁLNY DEJ s následkom. Akcia – reakcia. Ale v prípade jednej ženy nadobudla kladný charakter, v prípade druhej záporný. Raz bola dobrom a raz zlom.

Iný prípad:

Dve ženy sa na gynekologickej prehliadke dozvedia, že sú tehotné. Tá prvá od radosti “skáče po strop” a najradšej by svoju radosť vykričala celému svetu.

Tej druhej sa zrúti celý svet.

Tehotenstvo je len jedno a má stále tú istú potenciu. Väčšina ľudí ho hodnotí ako niečo mimoriadne pozitívne, veď prináša nový život. Z pohľadu dvoch rôznych žien, ale naberá inú polaritu. Možno povedať jednoznačne, čo sa stalo? Nie. Pre jednu je to DOBRO, pre druhú ZLO.

V každej krízovej situácii človek reaguje v štyroch fázach:

1/zúfalstvo až úzkosť (vtedy zväčša plačeme nad tým, čo sa nám stalo)

2/ odmietanie (popierame skutočnosť)

3/ hnev (snažíme sa nájsť vinníka a vziať ho na zodpovednosť/často si to odskáču iní)

4/ nadhľad a zmierenie sa so situáciou (snažíme sa zlo nejako vykompenzovať inými aktivitami a vytesniť ho zo svojho života)

Áno, sú určité situácie, ktoré hodnotíme ako vyslovene zlé, ale bez ich možnosti existovať, by neexistovala slobodná vôľa voliť medzi dobrom a zlom. Ja sama sa im vzpieram, nesúhlasím s takýmito situáciami, ale bez nich by tento svet nefungoval a to ani na elementárnej fyzikálnej úrovni. Musíme s nimi žiť.

Aj preto sa nám niekedy zdá, že Boh odvracia zrak od ZLA tohto sveta. Neodvracia. Práve preto, že On to vníma len ako jeden z protikladov, nie ako ZLO.

A ešte jedna malá poznámka: DOBRO môže existovať bez ZLA. ZLO bez DOBRA nemá existenciu. ZLO vlastne samo o sebe neexistuje. Je to len iný uhol pohľadu.

Dlho som to tak nevnímala. Ale dá sa to zvládnuť.

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s