DOBRÝ BOH VERZUS PARAZITI, JEDOVATÉ A MäSOŽRAVÉ ZVIERATÁ

Genom je obdarený obrovským potenciálom pre vznik variácií  a taktiež, keď sa zmenia podmienky prostredia, rastliny aj živočíchy sú schopné sa prispôsobiť tým, že gény a ich kontrolné mechanizmy aktivujú rôznym spôsobom, čo im umožní prežiť. Nie je tým nutné čakať na vznik a prejav mutácií.

V prípade rastlín nesúcich tŕne nejde o mutáciu, ale len o zmenu procesu rastu (tzv. expresia vývojových génov). Tŕne sú vlastne modifikované vetve a listy. K ich vzniku nebol nutný nový gén, došlo len k obmedzeniu predtým už existujúceho, kvôli zmene prostredia.

Veľa evolucionistov argumentuje, že dobrý Boh nemohol stvoriť parazitov, jedovaté zvieratá, ani dravce a teda, že žiadny Boh nie je. Organizmus sa môže stať nebezpečným už len preto, že sa dostal do iného prostredia, než na aké je zvyknutý. Napr. baktérie z tráviaceho systému potrebné k správnemu fungovaniu traktu, po prenesení na iné miesto v organizme, by spôsobili fatálne škody.

To isté sa dá povedať aj o parazitoch. Radikálna zmena prostredia mohla viesť komáre alebo kliešte k tomu, aby výrazne zmenili svoj jedálniček. Krv pijú len ich samičky, aby dodali dostatočné množstvo a aj druh živín pre vývoj svojich vajíčok, z ktorých sa vyvinie ich potomstvo. Naopak samce komárov používajú ten istý druh sosáku ako samičky, ale namiesto krvi ním sajú rastlinné šťavy. Je možné, že výraznou zmenou prostredia v minulosti , alebo vyhynutím  špecifických rastlín, došlo k tomu, že súčasná vegetácia už neposkytuje potrebné živiny nutné k vývoju vajíčok a tak samičky nutne zvolili náhradné riešenie – krv teplomilných živočíchov. Podobne je to so včelami  a samozrejme ako bolo povedané v úvode aj s parazitmi a je pravdepodobné, že podobne sa vyvinuli aj mäsožravé zvieratá (bližšie viď.: Walter J. Veith: Genesis konflikt (Marantha 2009); The Genesis Conflict (2002).

Včelí jed bol pôvodne snáď sekrétom potrebným pri kladení vajíčok, jed jedovatých rýb sa obvykle tvorí v žľazách, ktoré vytvárajú ochranný sliz pokrývajúci celé ich telo, pri hadoch a pavúkoch sú jedy možno modifikované tráviace šťavy a pod.

020foto: autorka

Zuby mäsožravcov nemusia mať svoj typický tvar kvôli trhaniu mäsa  – príkladom je panda, ktorej chrup má podobu mäsožravca a predsa sa živia len bambusom. Tvar zubov teda nie je bezprostrednou podmienkou mäsožravosti. Inak je to s črevami. Tráviaci trakt je vždy prispôsobený druhu konzumovanej potravy. Bylinožravce majú dlhý tráviaci systém, kvôli dlhému tráveniu celulózy, naopak mäsožravce krátky.

Mäsožravci nútení prejsť na rastlinnú potravu, sú ale schopní sa jej prispôsobiť. Napr. pri psoch a mačkách boli zaznamenané  úspešné vegetariánske odchovy a žili dokonca dlhšie ako tie, čo sa stravovali mäsom. Ich chrup tvarovaný ako kliešte mohol pôvodne slúžiť na drvenie a trhanie pevných častí mohutných na bielkoviny bohatých rastlín, ktoré mimochodom, mohli medzičasom vyhynúť v dôsledku zničenia ich prirodzeného prostredia nejakou prírodnou katastrofou. Bližšie k téme opäť nájdete  v spomenutej knihe.

Snímka3877foto: autorka

Evolúcia nie len že môže byť Božím plánom, ale vývoj rastlín a živočíchov nemusí byť nutne výsledkom genetických mutácií, tak ako učia evolucionisti, ale aj len obyčajnými modifikáciami vzniknutými zmenou podmienok a prostredia.

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s