FYZIKÁLNA PODSTATA DOBRA A ZLA

Človek nie je len telo. Veda nám napovie, že je tu ešte aj vedomie, ktoré je viazané na funkcie mozgu a po smrti tela zaniká.

Náboženstvo doplní telo a vedomie ešte aj o dušu a ducha. Ako presne pracuje mozog v duchovnej oblasti sa nevie. Vedci dokážu vydefinovať len niektoré “technické” podmienky umožňujúce ľudskému jedincovi realizovať jeho schopnosti.

Vie sa, že ľudský mozog pracuje dvoma spôsobmi: podmienenými a chaotickými mechanizmami. Tie chaotické, podobne ako pri motýľom efekte, fungujú na úrovni vôle, kdežto podmienené, fluktuačne vynucujú určitú konkrétnu aktivitu. Avšak ich výskyt je náhodný a preto sa ľudia správajú individuálne a nie ako naprogramované roboty, podľa nejakej šablóny.

Prítomnosť oboch dynamík, chaotickej aj podmienenj, je pre tento svet nutná. Boh sa podľa všetkého rozhodol stvoriť svet, ktorý si bude sám o sebe vyvolávať svoje potencie evolučnými procesmi na základe kauzality, bez toho, aby bolo nutné, aby do týchto procesov zasahoval. Evolúcia je samostatný proces a Boha tu chápeme ako prvotnú príčinu. Ak chcel, aby sa v tomto svete nakoniec vyvinul aj život, vrátane živých mysliacich bytostí, podobných jemu, musel do tohoto sveta zakomponovať ako chaotickú, tak aj podmienenú dynamiku, lebo len na základe oboch môže vzniknúť možnosť voľby a teda života. A to je fyzikálny základ pre vznik dobra a zla. Avšak je to mechanizmus, ktorý jednu a tú istú vec môže, podľa druhu podnetu raz klasifikovať ako dobro a raz ako zlo.

Voda, ak jej je primerane, je dobrá a dokonca nutná pre život. Ak jej je priveľa alebo primálo, spôsobuje to smrť. Nemožno ju teda definovať jednoznačne. Je neustále pod vplyvom podmienenej i chotickej dynamiky.

dobro a zlofoto: http://www.freedigitalphotos.net

V živote sa takto jednoduchý fakt ešte aj komplikuje v okamihu rozhodovania sa , tj. v okamihu voľby. Tým, že človek má slobodu rozhodovania sa, dostáva sa do situácií, kedy jednu a tú istú vec chápe rozdielne. Preto to, čo je pre jedného dobré, pre druhého môže byť zlé. Každopádne existencia týchto dvoch potencií je nutná. Dobro a zlo nie je dobrom a zlom už pri svojom počiatku. Jedno alebo druhé vznikne pod vplyvom okolností, výchovy, vzdelania, vrodených schopností a pod.  Ako som už spomínala v článku ČO JE TO ZLO?, dve tehotné ženy nemusia mať vždy na tehotenstvo rovnaký názor.

Ak by Boh zabezpečil správnym podnetom, aby nikdy nevzniklo zlo, musel by zrušiť existenciu chaotickej dynamiky, čo by malo za následok, že by zaniklo aj dobro. To by sme ale nemohli fungovať tak ako fungujeme, lebo by sme nemali možnosť voľby , tj. neboli by sme slobodné bytosti podobné Bohu a evolučne by tento vesmír bol niekde inde, resp. nebol by. Na to, aby vo vesmíre vznikol život, musí myť práve tú podobu, ktorú má, vrátane fyzikálnych zákonov, lebo bez nich by už bol iný, resp. vôbec by nebol.

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s