PREČO BOH DOPÚŠŤA ZLO

božie okofoto: http://www.freedigitalphotos.net

Pre Boha bolo pravdepodobne veľmi dôležité, aby mal človek slobodnú vôľu voliť medzi dobrom a zlom. No a tá môže existovať len v duálnom svete, v ktorom je vďaka tejto dualite možná voľba medzi dvomi možnosťami, zjednodušene povedané, medzi dobrom a zlom. Chcel slobodného človeka, svet, do ktorého by nemusel zasahovať, ktorý by existoval sám o sebe. Stvoril svet riadený fyzikálnymi zákonmi, zákonmi pravdepodobnosti a zákonmi náhody.

Aby mohlo Stvorenie existovať ako nezávislé bytie, nemôže byť úplne vyplnené Božou Prítomnosťou. Avšak, paradoxne, nie je miesto vo svete, kde by nebol ON.

On sám seba vidí obklopeného svetlom, aj keď ho obkolesuje temnota, pretože pre Neho je Svetlo aj to, čo sa nám ľuďom javí ako tma.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfoto: -AnHa-

Preto máme pocit, že Boh je Skrytý , že stojí mimo tento svet, že sa o nás nezaujíma, keď trpíme, že odvracia svoju tvár, nevypočúva naše úpenlivé modlitby, dokonca, že zlo dopúšťa. Ale zlo je vždy len ľudskou voľbou, je to daň za slobodu. Sily zla dostali stvorením človeka a jeho voľby, slobodu jednať bez prekážok. “Mipnej chata´ejnu” (Za naše hriechy) sa stalo všeobecným vysvetlením pohrôm života v židovskom svete.

Boh sa preto Stiahol, aby umožnil svetu existovať, lebo keby Jeho Prítomnosť prestupovala všetkým, svet by nebol funkčný a nemohla by sa presadiť ľudská vôľa s dobrými i zlými následkami.

Je nutné, aby bol Boh Skrytý, aby sme ho priamo nevnímali a On zas nás neovplyvňoval v našom rozhodovaní.

Necháva nám čas na naše konanie a na nápravy konania. Je zhovievavý. Lebo svetlo a tma je pre Neho to isté. Aj Dobro a Zlo sú len dve rôzne potencie jednej a tej istej veci. Deň a noc, Mokré a suché, Muž a žena, Dobro a Zlo… – ani bez jedného, ani bez druhého nie je možný život. Vo vzájomnej rovnováhe, ale funguje všetko tak, ako má.

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s