STVORENIE Z NIČOHO

Biblia tvrdí, že Boh tvoril slovom. Znamená to, že tvoril z ničoho. Tak to vysvetľuje kresťanstvo (creatio ex nihilo), judaizmus to upresňuje tak, že zlo bolo stvorené z ničoho a dobro z Boha samotného. Vysvetlením vnútornej podstaty dobra a zla sa zaoberám v článkoch:

Čo je to zlo

Fyzikálna podstata dobra a zla

Prečo Boh dopúšťa zlo

Ako sa však na niečo také ako je vznik čohosi z ničoho pozerá veda? Veda, ktorej dve poučky “Zákon o zachovaní energie” a “Zákon o zachovaní hmoty” stoja proti tejto myšlienke? Stoja, avšak len zdanlivo. Fyzika pozná totiž jeden veľmi zaujímavý zákon: “Zákon zachovania s nulovou pravou stranou”. Myslí sa tým pravá strana rovnice. Čiže, rovnica typu -1+1=0

V praxi to vyzerá nasledovne:

Ak by sme mali (a my máme) vo vesmíre rovnaké množstvo kladného náboja ako záporného, vo výsledku je vesmír bez náboja, resp. jeho náboj je nulový, pretože hodnota so znamienkom mínus plus tá istá hodnota so znamiekom plus sa neguje.

Keby toto isté platilo aj pre hmotu a energiu, bolo by možné tvrdiť, že vesmír vznikol z ničoho, pretože hmotnosť hmoty by sa po celkovom sčítaní vynulovala. Existuje vo vesmíre kladná a záporná energia?

Keď si povieme, že  pohneme loptou a to tak, že do nej kopneme – musíme preto vynaložiť určitú námahu až potom  pohneme loptou, ide o kladnú energiu. Lopta však prijala energiu bez toho, aby musela nejakú námahu vynaložiť. Podobne ako keď niekto do nás sotí a my sa posunieme o meter. Lopta aj my sme prijali zápornú energiu. Vo vesmíre teda existuje kladná aj záporná energia. To vieme s určitosťou. Nevieme však, či je množstvo oboch v rovnakom pomere, tj. či pre energiu platí Zákon zachovania energie s nulovou pravou stranou -1+1=0. Ak áno, mohli by sme hovoriť o “creatio ex nihilo” – stvorenie z ničoho. Avšak aj toto – a + muselo vzniknúť. Náboženstvo to nazýva “Prvým hýbateľom”, veda “to” pozná pod pojmom “fluktuácie vákua”. Vákum sa správa ako zdroj balíčkov energie, ktoré ak sú dostatočne veľké, môžu sa zhmotniť do podoby “častica – antičastica”. Z fyziky vieme, že keď sa častica stretne s antičasticou, nastane výbuch, ktorý splodí nové častice. To, čo nasleduje ďalej patrí do kvantovej fyziky, to tu  riešiť nebudeme, nám stačí, že pri tomto výbuchu si tieto častice požičajú energiu z vákua a po veľmi krátkom čase ju vrátia späť. A tieto balíčky energie sú spomínané vákuové fluktuácie. Odkiaľ sa spomínaná energia berie, to sa už nevie, ale sa predpokladá, že má trvalú (večnú) existenciu, ktorej zdrojom by potenciálne mohlo byť gravitačné pole. Ale, je to len hypotéza.

Ak môže byž večná energia, môže byť večné hočo, aj Boh, ktorý je jej zdrojom. Ak je Boh čisté absolútne vedomie, je vlastne myšlienkou a tá svojim vyslovením koná.Tak ako myšlienka zrodená v našich mozgoch je schopná skrze hmotu pohnúť loptou, či inými predmetmi. Na to, že myšlienka dokáže pohnúť aj ďalšie myšlienky, o tom tiež netreba pochybovať…

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s