SVET NÁŠ A SVETY INÉ

Kabala učí, že pred našim svetom tu už boli iné svety. Podľa tradície nevydržali mieru božského svetla a rozpadli sa. Podľa inej tradície boli schopné len prijímať, dávať nie a po svojom naplnení a preplnení už prijímané neudržali, podobne ako pohár začne po naplnení pretekať, balón po prefúknutí praskne a pod. Kabala pracuje s desiatimi pračíslami, praideami, sefirami, prvými slovami…

166foto: autorka

Niekedy sú ponímané ako nádoby (kelipot) vstrebávajúce Božie svetlo. Po ich rozbití (šibur) sa toto svetlo ďalej šíri priestorom a preniká novovzniknutým vesmírom, pričom nie je hmotnej veci, ktorá by iskry tohto svetla neobsahovala. Jeho opätovné skoncentrovanie kabalisti nazývajú nápravou sveta (Tikun Olam) a robí sa to prostredníctvom pozdvihovania iskier na vyššiu úroveň. Náprava sveta nakoniec graduje v ukončení súčasného sveta (Olam ha-ze) a vznik sveta budúceho (Olam ha-ba).

Ešte donedávna sa predpokladalo, že náš vesmír vznikol Veľkým Treskom (Big Bang) a odvtedy sa rozpína. “Vybuchol” z tzv. singularity (nekonečne malého bodu s nekonečne veľkou hustotou). Čo bolo pred Veľkým Treskom sa nevie, ale predpokladá sa, že nič, lebo čas ešte neexistoval.

????foto: autorka

Podľa najnovších výskumov mikrovlnného žiarenia kozmického pozadia (CMB) bol jerevanskými fyzikmi objavený efekt, ktorý by mohol pomôcť zistiť, čo bolo pred Veľkým Treskom. Na pozadí boli nájdené kruhové formácie, ktorých teplotné variácie sú nižšie než by malo byť, čo znamená, že nerovnorodosti CMB  nie sú (!) náhodné a mohli by byť následkom kolízií supermasívnych čiernych dier na základe ktorých vznikli izotropné (majúce vo všetkých smeroch rovnaké vlastnosti) vzplanutia energie. Podľa vedcov vznikli už pred (!) Veľkým Treskom a to by znamenalo, že žijeme v tzv.  Cyklickom vesmíre (Big Bounce) , kde po zániku jedného vesmíru vzniká druhý – nový a takto sa to opakuje donekonečna. Kolízie spomínaných čiernych dier sa tak stali vo vesmíre, ktorý už zanikol.

Podľa inej súvisiacej teórie, teórie kanadských vedcov, mohol náš vesmír vzniknúť po explózii 4-rozmernej (!) hviezdy, premenenej sa takto na čiernu dieru, ktorej horizont udalostí sa vytvoril do podoby  3-rozmernej membrány, ktorá sa ďalej rozpína a vytvára náš vesmír. Vek nášho vesmíru je totiž podľa vedcov krátky na to, aby v ňom boli schopné teploty klesnúť na súčasné hodnoty.

Zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru by malo byť podľa všetkého generované tmavou energiou, avšak nemusí to byť pravda. Podmienené môže byť práve rastom 3-rozmernej membrány. To by síce vysvetlilo prečo má vesmír súčasnú teplotu (lebo vznikol zo staršieho 4-rozmerného vesmíru, ktorý chladol podstatne dlhšie), avšak nedá sa zatiaľ vysvetliť, čo spustilo prvú fázu inflácie (exponenciálne rozpínanie vesmíru).

Predpokladá sa, že ju spustil práve pohyb vo viacrozmernom vesmíre, než je ten, v ktorom žijeme.

Spomínané čierne diery boli sformované počas záverečnej etapy Veľkého kolapsu (Big Crunch), ktorý nastal pred Veľkým Treskom.

Známe občasné vzplanutia žiarenia gama by mohli byť produktom týchto čiernych dier a žiarenie gama je ich energia vznikajúca pri ich rozpadávaní sa. Súčasne by žiarenie gama mohlo nejako uniknúť zo singularity a tak sa stalo súčasťou nového 3-rozmerného vesmíru a my sme ho schopní detegovať (objavovanie neznámeho, skrytého; tiež detekovať).

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s