ARGUMENT KALAM, POČIATOK A NEKONEČNO

big bang

Argumentáciu “vytvoril” stredoveký islamský teológ, predstaviteľ hnutia, ktoré riešilo aristotelovskú otázku o pôvode vesmíru, al-Ghazali (1058-1111). Aristoteles tvrdil, že Boh aj vesmír sú veční, že Boh do vesmíru len vniesol organizovanosť a to bolo podľa neho spomínané stvorenie sveta. To bolo ale v rozpore s hebrejským tvrdením o stvorení z ničoho, ktoré bolo prevzaté ako do kresťanstva (ex nihilo), tak aj do islamu.

014foto: autorka

Slovo KALAM značí v preklade “kázanie” alebo “doktrína”, v tomto prípade “doktrína o počiatku vesmíru”. KALAM je založený na 3 bodoch:

  1. Čokoľvek začalo existovať má príčinu
  2. vesmír začal existovať
  3. preto má aj vesmír príčinu

Dnes je tento argument pod názvom KALAM bežný medzi kozmológmi, aj keď nie všetkými zastávaný.

Dovolím si pripomenúť slovami Lee Strobena (Kauza Stvoriteľ), ktorý citoval Billa Craiga, že prívrženci argumentu KALAM odpovedajú na oponentúru ateistov, že teda aj Boha musel niekto stvoriť (!?) tým, že z filozofického a matematického hľadiska, príčinu má len to, čo “začína existovať”. To znamená, že nie všetko, čo “existuje” musí mať príčinu. A teda, to čo je večné a v tomto prípade Boh, nemá príčinu. Ateisti radi prezentujú teóriu, že vesmír nemá počiatok, že je večný, že nikdy nevznikol, že existuje v cykloch, dokonca v podobe akéhosi (teórií je veľa) materského vesmíru (večného), ktorý fluktuačne vytvára dcérske vesmíre, ktoré sa rozpínaním podieľajú na zapĺňaní priestoru hmotou, akoby z ničoho. Teologický argument spočíva v rečníckej otázke, ak teda Boh podľa ateistov nemôže byť večný, aby mohol byť stvorený vesmír, ako je možné, že vesmír večný byť môže? Na túto otázku sa zatiaľ žiadnemu ateistovi odpovedať nepodarilo.  Aj keď slová S. Hawkinga, že sme “tak nepatrné tvory žijúce na malej planéte jednej priemernej hviezdy, kdesi na okraji jednej zo stoviek tisícov miliónov galaxií, že je ťažké veriť v Boha, ktorý by sa mohol o nás starať, či ktorý by si čo i len všimol našu existenciu”, vo svojej veľkoleposti nemôžu byť určite prehliadnuteľné.

nekonečnofoto: http://www.freedigitalphotos.net

Druhá vec je, ako tvrdí Bill Craig, že niektorí fyzici prekladajú fakt, že vesmír nemusí mať počiatočný bod (singularitu). Podľa najnovších výskumov sa bude vesmír rozpínať do nekonečna a stále čoraz rýchlejšie. Avšak smerom do minulosti musí byť konečný, tým, že má počiatok v jednom bode. Ak však pripustíme, že vesmír nezačína jedným bodom, ale oblúkom, zistíme, že keď sa vraciame v priestore a čase, keď dôjdeme k tomuto oblúku a otočíme sa späť, začneme sa vzďaľovať do nekonečna.  Tak ako, keby sme šli na severný pól a keď ho prejdeme,  ideme smerom na pól južný. Takže vesmír kreslený schematicky ako kužeľ s vrcholom v počiatku, má tento vrchol zaoblený.

Možno by bolo zaujímavé podotknúť niečo o nekonečne. Nekonečno nie je univerzálny pojem. Je to len vnímanie určitej skutočnosti v mysli človeka. V matematike akékoľvek manipulácie s nekonečnom sú protirečivé a teda nepoužiteľné.

Príklady:

  1. nekonečné množstvo čísel “mínus” nekonečné množstvo párnych čísel = nekonečné množstvo nepárnych čísel. tj. nekonečno  “mínus” nekonečno = nekonečno
  2. nekonečné množstvo čísel “mínus” všetky čísla napr. od čísla 3 do nekonečna = 2(!) tj, nekonečno “mínus” nekonečno = 2(!)
  3. ak dám niekomu nekonečné množstvo čísel, ostane mi nič, tj. nekonečno “mínus” nekonečno = 0 (!)

Tri paradoxy, ktoré dávajú tri rôzne výsledky navzájom sa vylučujúce.

-Chanah-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s