JEDNODUCHÁ CHARAKTERISTIKA BOHA

božie okofoto: http://www.freedigitalphotos.net

Takmer všetci veriaci majú tendenciu vidieť a vnímať Boha pod prizmou vžitej teológie. Nezabúdajme však, že Boh, aj napriek tomu, že v sebe obsahuje všetko všetúčko je v skutočnosti veľmi jednoduchý. Kresťan Ho vníma v tajuplnej trojjedinnosti, Žid zas ako Jedinnosť vo svojej podstate, ako Stvoriteľa súcna i Súcno samotné. Pre kresťana je to Otec na Nebesiach, pre Žida Partner a Priateľ, s ktorým sa rozpráva tvárou v tvár.

Boh je absolútne Vedomie a Absolútne Bytie. Stvoril tento svet, nad dôvodmi ktorého sa môžeme len zamýšľať a akákoľvek cirkev vám dá hneď niekoľko takýchto dôvodov.

svet v rukefoto: http://www.freedigitalphotos.net

Väčšinou Ho vnímame ako konkrétnu Bytosť oddelenú od sveta. Nie je to tak, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Pred stvorením bol len On a priestor ani čas neexistoval. Je ťažké predstaviť si, že Stvoril Priestor v Nepriestore. Nedá sa to pochopiť, rovnako ako sa nedá pochopiť singularita, ktorá predchádzala fyzikálnemu zrodu vesmíru.

Boh je v každom kúsočku stvoreného. Tak, ako všetky kvapky sveta sú jedno a to isté – voda, vytvárajúca rôzne podoby (pramene, studničky, potoky, riečky, rieky, moria, zálivy, oceány, vodné nádrže, plesá, vodovody…), tak všetko stvorené je tiež takýmito kvapôčkami z Boha a každé iné ich zoskupenie vytvára rôzne podoby stvorenia.

Tak ako kvapka žije svoj život samostatne až dovtedy, kým sa nedostane do rieky a tá ju odplaví do mora, tak aj všetko stvorené sa raz skončí v Bohu. Kým je kvapkou, je svojim malým Ja. Ak sa dostane do mora, prestáva byť Ja a stáva sa morom. Aj ľudská duša raz splynie so Stvoriteľom.

Jedno staré učenie učí, že Boh poznáva svet skrze ľudí. Díva sa našimi očami, cíti našimi rukami. My sme tie kvapky, ktoré mu podávajú správu o svete – o sebe samom, lebo nie je nič iné, iba On.

– Chanah –

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s