STVORIL BOH EVOLÚCIU?

Astrofyzik Fred Hoyle raz povedal, že pravdepodobnosť náhodného vzniku života je rovnaká, ako keby tornádo, ktoré preletí smetiskom, vytvorilo Boeing 747.

Vedcom naozaj vŕta v hlave odkiaľ majú jednoduché chemické látky schopnosť zoskupovať sa do zložitých štruktúr a kopírovať všetko o sebe do svojich ďalších generácií. Prečo ich prírodné zákony, ktoré sa mimochodom riadia entropiou (mierou neusporiadanosti), nerozmecú do obrovského chaosu, kam aj tak celý vesmír speje? (veď rozbitý pohár sa už naspäť sám nespojí, ani rozfúkaný hrad z piesku…).

Zatiaľ čo v malých škálach je všetko usporiadané (atómy, molekuly, bunky, DNA…), vo veľkých rozmeroch všetko stráca tvar  a miera neusporiadanosti (entropia) vzrastá. Akoby len “život”  bol schopný udržať rovnomernosť, tvar a štruktúru. Čo odlišuje živé od neživého?

V škole nás učili, že život sa vyznačuje pohybom, prijímaním potravy a rozmnožovaním sa. Tieto tri aktivity tvoria živú entitu.

Na to, aby sa ale niečo mohlo hýbať, rozmnožovať a prijímať potravu, musí mať na to dostatok energie. Lebo, čo je vlastne život? To presne definovať nedokážeme.

svet v rukefoto: freedigitalphotos.net/

Navyše, energia dáva aj neživej hmote usporiadanosť. Ak budeme dostatočne dlho ohrievať vodu, budeme dostávať zložité štruktúry na jej povrchu, podobné včeliemu plástu. Keď budete fúkať bubliny a lepiť ich jednu o druhú, budú sa zoskupovať do zložitých štruktúr so šesťuholníkovými styčnými plochami. Akoby celý svet bol jedna veľká matematická rovnica. Kryštály a nerasty sa formujú v hĺbkach zeme za pomoci tlaku a teploty…energie.

Skutočne mohla práve energia vyvolať život na zemi a on nevznikol náhodne?

Zdá sa, že českým vedcom sa to podarilo dokázať. Robili laserové experimenty (Asterix), pri ktorých laser napodobňoval dopad kométy, alebo asteroidu na zemský povrch s vodným roztokom formamidu (jednoduchá organická zlúčenina). A v skúmavke sa po čase  “objavili” všetky štyri písmená kódu RNA, ktorá mohla ako prvá na Zemi začať samú seba kopírovať a dať možnosť vzniku organizmov založených nie len na nej, ale aj na DNA a bielkovinách a začať tak významnú úlohu pri vzniku prvých buniek.

Čo to však je energia? V škole nás učili, že energiu môže vyrobiť len hmota a tiež nás učili zákon zachovania energie.  Kedy energia tvorí novú energiu a nemôže nikdy zaniknúť, len sa premeniť na inú. Možno energiu zvážiť, či uchopiť?  Očividne je to čosi nehmotné, čo mení hmotu – od jej oživenia až po jej zničenie. Vyvoláva pohyb, zmenu štruktúr, život…To, že k vzniku zložiek RNA bolo treba zásah energie, z fyzikálneho hľadiska vylučuje náhodu vzniku života. Nebyť dopadu kométy, alebo asteroidu, život na Zemi by nikdy nevznikol, aj keď sú na nej tie najlepšie podmienky preň. Bez tejto prvej iskry je život nemožný.

Dopad asteroidu už ale náhoda je. Je ale náhodou jeho schopnosť hýbať sa? Energia, ktorá ho uviedla do pohybu predsa musela v počiatku nejak vzniknúť. Samotná prvá častica na svete sa predsa nemohla začať pohybovať sama od seba, aj keď bola hmotná…(?)Mohol byť touto energiou Boh? Boh, ktorý na “počiatku” nastavil fyzikálne zákony do podoby, ktorá spustila vývoj vesmíru, v  ktorom môžu vzniknúť vhodné podmienky, do ktorých ak sa nasmeruje energia vyjadrujúca bytie v pohybe, zrodí evolúciu…?

Nemyslím, že Boh stvoril človeka, veľrybu, skalu…ale nastavil základné princípy vesmíru a evolúcie. Akýsi prvý impulz “buď svetlo!”. Svetlo. Opäť energia. Kabala učí, že Boh tvoril všetko dobré zo seba a všetko zlé (bez dostatku svetla)  bolo stvorené z ničoho. Zlo je inej podstaty, než On. Ak Boh stvoril svetlo zo seba, tak aj energia je On, Jeho Duch, totožný s dychom, vetrom, vánkom, vzduchom, kyslíkom…(ktorý umožňuje horenie…a vznik energie), ktorý je nositeľom života, prenáša sa krvou, o ktorej Biblia hovorí ako o “v krvi je duša”. Čo je duša? Energia, čisté bytie, existencia niečoho…niečo, čo hýbe bunkami, pohyb vyvolávajúci teplo…meniace sa na energiu. Krv je zakázané jesť, lebo obsahuje dych Boží, ktorý Boh vdýchol do človeka (opäť vzduch, kyslík – roznášaný červenými krvinkami). Sme nositelia Božieho dychu, Božej energie. Možno tej samej, ktorá spustila pred miliardami rokov život na Zemi…

-Chanah-

INŠPIRÁCIA:

  • M. Uhlíř: Životodárná jiskra, čas. KOZMOS 4/2015
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s